blog knime ile citizen data scientist yaklasimina ilk adim

 Artificial Intelligence (Yapay Zeka), Machine Learning (Makine Öğrenmesi) ve Data Science (Veri Bilimi) başlıkları aslında çok yeni olmasalar da hızla gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak artan veri büyüklükleri ile son yılların en trend başlıklarından oldular. Birbirleriyle farklı noktalarda kesişimleri olan bu kavramlar temel olarak Data Science disiplini ile Advanced Analytics çerçevesinde değerlendirilen uygulamalara temel oluşturuyorlar.

Uzun yıllardır hem profesyonel hayatta hem de öncesinde akademik ve öğrencilik hayatında SAS, MATLAB, Gauss, SPSS, R ve Python gibi kod ve node bazlı farklı programları kullanarak pek çok model geliştirmiş ve bu disiplini içselleştirmiş bir uzman gözünden bir yazı dizisi kaleme almak istedim. Gündeme getirmek istediğim konulardan biri, Data Science denilince akla gelen satırlarca kodlama gereksinimi artık gerçekten zorunlu mu? Yoksa artık kendine Citizen Data Scientist yaklaşımını benimsemiş Analitik Platformlar bu dünyada yeni bir akım mı yaratıyorlar?

Bu yazı dizininin ilk bölümünde aktif olarak R ve Python tecrübelerim sonrası, KNIME Analitik Platformu ile tanışma sürecimdeki ilk yorumlarımı ve karar noktalarımı paylaşmak istiyorum.

Pek çok farklı analitik programlama dili ve model geliştirme tecrübesi sonrası iş bilgisinin en az teknik/teknolojik bilgi kadar önemli olduğuna inanan biri olarak neden KNIME kullanmalıyım? KNIME öğrenme algoritmalarının uygulanması ve süreçlerin tasarlanması noktalarında nasıl konumlandırılabilir? Bu iki konu KNIME ile çalışmaya daha başlamadan cevaplarını bulmak için kafamda oluşturduğum temel iki soru başlığı idi. Sırasıyla bu başlıklar altını nasıl doldurdum birlikte bakalım.

Neden KNIME kullanılmalı?

Artifical Intelligence /Augmented Intelligence kavramlarının temel amacı olan insanın yapabildiği işlerin makineler tarafından yapılabilmesi yaklaşımı temelde Citizen Data Scientist yaklaşımı ile de örtüşmekte. Ve bu temelde Data Science alanında insan eliyle uzun uzun kodlar yazılması yerine, Citizen Data Scientist prensibini benimsemiş ve hali hazırda var olan node’lar üzerinden çalışan Data Science platformlarının kullanılmaya başlanması aynı düşünceye dayanmakta. Kendisine bu yaklaşımı benimsemiş olan KNIME platformu da Data Science disiplinini içselleştirmek isteyen herkesin öncelikli ihtiyaç olarak gördüğü kod öğrenme fazını atlatarak hızlıca üretmeye başlamasına yardımcı olacak şekilde geliştirilmiş. Uçtan uca tüm Data Science sürecine hizmet eden KNIME hem Data Engineer, hem Data Scientist hem de Data Analyst rollerinin ihtiyaç duyduğu gereksinimlere cevap veren bir platform. Bu sayede IT bağımlılıkları, çok yüksek kodlama maliyetleri ve süreçlerin her aşamasının farklı farklı uygulamalar ve platformlar üzerinde sürdürülmesi nedeniyle oluşan verimsizlik ve zaman kaybı konularını minimum seviyeye indirmek mümkün. KNIME ve benzeri analitik platformlar sayesinde aslında sadece Python ve R gibi kodlama dillerini bilenlerin kendilerine kolaylıkla Data Scientist diyemeyeceği, bu disiplinin en temelinde istatistik ve matematik bilgisi ile derin iş bilgisinin olduğu gerçeğinin daha iyi anlaşılacağı bir döneme geçiş yapıyoruz.

 KNIME nasıl konumlandırılabilir?

Artık bütün şirketleri birer veri ve teknoloji şirketi olarak konumlandırabileceğimiz bir dönemdeyiz. Ve her şirketin öncelikli işlerinden biri elindeki veriyi işlemek ve kullanmak iken bu amaca kolaylık sağlayarak hizmet eden KNIME analitik platformunu, analitik çözümleri içselleştirmek ve kurum içinde yaygınlaştırmak, ve buna hızlıca adım atmak isteyen organizasyonlarda başından sonuna tüm analitik süreçlerin üzerinde ilerleyebileceği temel platform olarak konumlandırarak; veri yönetimi, analitik, risk-pazarlama gibi iş birimleri ve IT ekiplerinin aynı dili konuştuğu bir sinerji yakalamak çok mümkün.

Özetlemek gerekirse; Data Science ve Advanced Analytics disiplinlerine farklı açılardan bakıp, ilgili süreçlerin temellerinden olan iş bilgisi ve teorik birikimin veriyi ve ihtiyacı anlayıp yorumlamak konusunda herhangi bir yazılım dilini çok iyi bilmekten daha önemli olduğuna inanan ve uzun süredir de bunu tecrübe etmiş biri olarak, KNIME Platformunun Data Science ve Advanced Analytics disiplinine bakış açımızı değiştirdiğini ve bu disiplini daha erişilebilir bir noktaya getirdiğini söyleyebilirim. Diğer bir deyişle teorik model geliştirme yapmayan bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu model için sıfırdan kodlama yapması ihtiyacı artık ortadan kalkıyor. Ve bu sayede pek çok farklı model üzerinde çalışmak ve optimal modele karar vermek süreci kolaylaşıyor.

Citizen Data Scientist

KNIME ile tanışmamın ve çalışmaya başlamamın benim için en büyük kazanımlarından biri de Citizen Data Scientist kavramını yakından tanımam ve her zaman inandığım teknik geliştirici olmayan kişilerin kodlama gurusu olmasının gerekmediği düşüncesine temel oluşturması oldu. Teknolojinin geldiği noktada bu yaklaşımın benimsenmesi ve yakın-orta vadede ulaşabileceği potansiyeli düşünmek beni gerçekten çok heyecanlandırıyor.

Kendi profesyonel görüşüm doğrultusunda geleceğe yönelik olasılıkları düşünürken sektördeki pek çok üst düzey profesyonelin bakış açısını ve teknolojik gelişmeleri yakından izleyip üzerinde çalıştığımız konuların akıbetlerine yön veren Gartner gibi şirketlerin Citizen Data Scientist kavramı ve buna bağlı disiplinler üzerine güncel araştırmalarını ve ilişkili yazıları incelemek düşüncelerimin önemli dayanak noktasını oluşturuyor.

Benim gibi düşünen ve Citizen Data Scientist kavramını merak eden pek çok kişi olduğuna inanıyorum. Bu nedenle bu yazı dizisinin 2. bölümünde Citizen Data Scientist kavramını etraflıca anlatıp, işimizi kolaylaştıracağı noktalara değineceğim. Sonrasında ise KNIME ile pek çok örnek üzerinden bu kavramın hayatımızı nasıl kolaylaştıracağını paylaşacağım.