blog knime fall summit ardindan

16 – 20 Kasım tarihlerinde gerçekleşen KNIME Fall Summit ardından organizasyona ve içeriklere dair düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

İlk 3 günün farklı seviye eğitimler ve sınavlarla, 3. günden itibaren de farklı coğrafya ve sektörlerden KNIME kullanıcılarının başarı hikayelerini anlattıkları oturumlarla dolu 5 günlük bir organizasyon deneyimledik. Bunların yanı sıra, KNIME Time başlıklı, Analitik Platform ve Server ürünlerindeki en yeni gelişmelerin ve kullanım senaryolarının anlatıldığı oturumlar da oldukça ilgi çekici ve faydalı idi.

Daha kolay anlatabilmek için Summit değerlendirmemi 3 başlık altında ilerleteceğim;

1-     KNIME Trainings & Certification

2-     Use Case & Success Stories

3-     KNIME Time

Tüm başlıklar için keyifli okumalar dilerim!

 

1-     KNIME Trainings & Certification

Öncelikle bu bizim CALIGO olarak KNIME partneri olmamız sonrasında katıldığımız ilk KNIME Summit idi. Bu nedenle de eğitimleri ve sertifika sınav oturumlarını ayrı bir heyecanla bekledik.

Summit kapsamında KNIME tarafından planlanan L1, L2, L3 ve L4 olmak üzere her seviyede ve Data Science döngüsünün farklı aşamalarına odaklanmış 20’ye yakın eğitim gerçekleştirildi. Biz CALIGO ekibi olarak öncesinde de uzun süredir üzerinde çalıştığımız bu eğitimlerin pek çoğuna katılarak sonunda yapılan sınavda sertifikalarımızı aldık!

Eğitime katılan her birimizin istisnasız ilk yaptığı yorum, eğitim süresince sorulan her soruya, takılınan her noktaya çok çok kısa sürede ve detaylı bir yanıt aldığımız oldu. Tüm bu süreçte eğitmen de dahil tüm KNIME ekibinin eğitimi eksiksiz aktarmak ve anlaşılmayan nokta bırakmamak konusundaki eforu inanılmazdı. Buna dayanarak şunu söyleyebilirim ki, daha önce KNIME kullanıcısı olmasanız dahi eğitimler size tüm kapsamı özümsetmek konusunda amacına tam olarak hizmet ediyordu.

2-     Use Cases & Success Stories

KNIME kendisini Data Science disiplininde iki temel faz olan geliştirme ve üretim aşamaları arasındaki geçişi sağlayan bir köprü platform olarak konumlandırıyor. Diğer bir ifade ile modellerin öğrenmesi ve üretim ortamına alınması aşamaları arasında bir kopukluk yaşamadan, Data Science uygulamalarınızı uygulamaya geçirebilir ve sonrasında izleme, yeniden geliştirme gibi süreçleri yine KNIME üzerinde yapabilirsiniz. Summit süresince üzerinde konuşulan başarı hikayeleri KNIME’ın sağladığı bu özellikler bütününün tümünün ya da belirli aşamalarının benimsenmesi ve projelerde hayata geçirilmesi hakkındaydı. Benim en çok ilgilimi çeken 2 başlığı paylaşmak istiyorum. Bu başlıklar dışındaki tüm oturumların videolarına yazının en altına eklediğim linkten ulaşabilirsiniz.

Customer Data Scoring & Data Privacy Using KNIME WebPortal, Speaker: James Grimes (Truata), Moderator: Cynthia Padilla (KNIME)

Sıfırdan kod yazmalarına gerek olmayacak bir platform arayışı ile KNIME ile çalışmaya başlayan Dublin merkezli Truata, müşterilerine sunduğu gizlilik temelli skorlama hizmeti için tüm süreçlerinde KNIME Server kullanımlarını ve karşılaşmayı bekledikleri zorlukları nasıl çözdüklerini bu oturumda anlatıyor. Birden çok müşteriye de hizmet verilen bu çözüm benim kişisel ve profesyonel olarak da ekstra ilgimi çekti. Skorlama süreçlerini yeniden değerlendirmek ve daha efektif hala getirmek isteyen ekipler için bu oturumu dinlemelerini muhakkak öneririm.

Integrated Deployment, Speaker: Zehra Hussein (Kasasa), Moderator: Phil Winters (KNIME)

KNIME ile nasıl tanıştıklarından başlayarak; ML flowlarının geliştirilmesi, üretime alınması ve düzenli iyileştirilebilmesi amacı ile KNIME kullanım deneyimlerini anlatan Kasasa, bu sayede küçük bir organizasyon olarak megabankalar ile nasıl rekabet edebildiklerine değiniyor. Daha küçük bütçelerle uçtan uca teknoloji çözümlerine dair fikir arayanlar bu videoyu izlemeli.

 

3-     KNIME Time

KNIME, Server ürünü ücretli ama bir desktop uygulaması olan Analtik Platform kullanımı ücretsiz olan bir yazılım. Ve bu ücretsiz platformda kısıtlanmış herhangi bir özelliği bulunmuyor. Bunun yanında, çok çok gelişmiş ve aradığınız her soruya cevap bulabildiğiniz bir KNIME ekosistemi var. Bu ekosistem, KNIME Hub, Forum, Extensions ve ücretsiz eğitimler gibi pek çok bileşene sahip bir web platformu üzerinden sunuluyor.

Summit kapsamında yapılan KNIME Time oturumları da tüm bu ekosistem dahilinde var olan bileşenlerdeki son gelişmeleri bizim gibi kullanıcılara anlatmak ve KNIME’ın daha etkin kullanılmasına fayda sağlamak amacına hizmet ediyordu. Bu kapsamda hem analitik platform hem de server için nelerin yeni olduğu, neler üzerinde çalışıldığı ve tüm bu yeniliklere nasıl ulaşabileceğimiz konusunda yol gösterici oldu. Size de yol gösterebileceğini düşündüğünüz tüm KNIME Time oturumlarına hemen alttaki linkten ulaşabilirsiniz. (KNIME Time kayıtları biraz sayfanın aşağılarına doğru, vazgeçmeden sayfada ilerleyin)

Sevgiler,

Deniz

KNIME Fall Summit:

https://www.knime.com/knime-fall-summit-2020?utm_source=pardot&utm_medium=email&utm_term=&utm_content=&utm_campaign=Summit-Fall-2020